!
1 (8)
1 (4)
1 (5)
1 (7)
1 (7)

Endüstriyel Doğalgaz

 

Endüstriyel doğalgaz, sanayide kullanılır. Doğalgaz; yer kabuğunun içinde bulunan fosil temelli bir tür yanıcı gaz karışımı, bir petrol türüdür. Doğalgaz, ham petrolden sonra en önemli ikinci yakıttır. Doğalgazın büyük kısmı metan gazı denilen hidrokarbon bileşiğinden meydana gelir. Doğalgazın diğer bileşenleri ise etan, bütan ve propan gazlarıdır. Doğal gaz konvansiyonel bir türdür. Endüstriyel doğalgaz projesi, sanayide kullanılan binalar için yapılmaktadır. Endüstriyel doğalgaz tesisatı, konutlara yapılan doğalgaz tesisatından çok daha büyük çaplıdır. Endüstriyel tesislerin doğalgaza dönüşümü yetki belgesi alınarak tesisat işlemleri gerçekleştirilebilir.

Endüstriyel Doğalgaz Tesisatı

Doğalgazın kaynağından alınarak en son kullanılacağı ortama taşınmasına kadar geçen aşamalarda kullanılan birleştirme parçası, ekipman ve boruların tümüne doğalgaz tesisatı ismi verilir. Endüstriyel doğalgaz tesisatı; hesaplamalar çerçevesinde yapılır. Bu hesaplamalar basınç kaybı ve hız gibi etkenler dikkate alınarak boru çapları ile tesisat ekipmanları tespit edilir.

 

Doğalgaz patlama ya da boğulma gibi etkileri ile insan hayatı için risk taşır. Bu tür risklere karşı bir dizi önlemin alınması zorunluluktur. Burada ocağın bulunduğu yere menfez açılması gerekir. LPG patlamaları aslında tüp patlamaları değildir. LPG tüpleri, 27 bar basınca dayanıklı bir biçimde imal edilir. Bu seviyenin üstünde basınca geçildiği zaman emniyet sistemi otomatik olarak basınç dengelemesi oluşuncaya dek içeride bulunan gazı dışarı atar. Yangın ya da kaçak gibi olaylarda patlamanın nedeni kaçak gazı sıkışması ya da tutuşmasıdır.

Endüstriyel Doğalgaz Tesisatı Ekipmanları

 

Endüstriyel tesislerde doğalgaza dönüşüm işlemi, gaz debisi ve basınca paralel olarak gaz teslim noktası kurulması ve daha sonra tesisatın şartnameye uygun bir biçimde dizayn edilerek tamamlanır.

 

Gaz Teslim Noktası

 

Endüstriyel tesislere gaz teslimi yapılan noktaya bu isim verilir. Gaz teslim noktasının türü, tesis için gerekli olan gaz debisi, gaz basıncı ya da oradaki doğalgaz hattının çelik veya PE olmasın göre farklılık arz eder. Gaz teslim noktası; PE hattından beslenen istasyon, servis kutusu ya da çelik hattından beslenen istasyon biçiminde olabilir. Servis kutusu; PE şebekesinden beslenmektedir. Gerekli olan gaz debisinin 200 m³/h’e kadar olduğu endüstriyel tesisler için idealdir.

Bunun dışında basınç düşürme ve ölçüm istasyonu ekipmanları, izolasyon bağlantı öğeleri, filtre, regülatör, emniyet kapamalı gaz basınç regülatörü, sayaç, emniyet tahliye vanası ve hattı diğer endüstriyel doğalgaz ekipmanlarıdır.

Doğalgaz Borularının Döşemesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Doğalgaz boruları mutlaka açıkta görülebilecek ve kolay ulaşılır bir biçimde döşenmelidir. Sıva altına kesinlikle doğalgaz tesisat borusu döşenmemelidir. Doğalgaz iç tesisat boruları kesinlikle taşıyıcı yapı elemanı olarak kullanılmamalıdır. Gaz boruları; asansör boşluğu, kanal ya da havalandırma gibi kapalı noktaların iç kısmından geçirilmemelidir.

Gaz boru bağlantı elemanları ile yapılan dişli bağlantılarda plastik bazlı sızdırmazlık materyalleri tercih edilmeli ya da sızdırmazlık macunuyla birlikte keten kullanımı olmalıdır. Bu tür sızdırmazlık materyalleri TS EN 751-2 standardına uygun bir şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.

Gaz taşıyan çelik borular yapıya ani bir tehlike anında kolayca ulaşılır yerinden girmek zorundadır. Burada bulunan ana gaz borusu ve ana kapama vanası kesinlikle zarar görmeyecek bir biçimde darbelere karşı sabitlenmeli ve korunmalıdır. Kapama vanası küresel çelik bir vana olmak zorundadır.

Doğalgaz boruları, boru çaplarına göre uygun aralıklar ile düşey borular ise kelepçelerle, yatay olarak döşenen borular kelepçe ve konsollar ile tavan ve duvarlara sabitlenmelidir. Burada kullanılan kelepçeler duvarlara çelik dubel, konsollar beton harç ile tutturulmalıdır.

Doğalgaz tesisat boruları; telefon, kapı otomatı, kablolu televizyon ve zil gibi bağlantı buatlarından en az 15 cm. mesafede bulunmalıdır. Tesisat boruları; elektrik sayaçları, anahtar, elektrikli cihazlar, elektrik tesisatları ve prizlerden en az 15 cm. mesafede bulunmalıdır.

Dünyada Doğalgaz Kullanımı

 

Doğalgazın bileşiklerinden biri olan hidrokarbon, petrolün de bileşenleri arasında yer alır. Geçmiş yıllarda petrol üretimi sırasında ortaya çıkan doğalgaz yararsız bir atık olarak algılanmış ve yakılarak yok edilmiştir. Artık çağımızda ise doğalgaz, çok değerli ve stratejik bir enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Dünya üzerinde Antartika Kıtası hariç tüm kıtalarda doğalgaz üretimi yapılmaktadır. Dünyada en büyük üretici devlet, Bağımsız Devletler Topluluğu’dur. Hollanda, İran, Kanada, ABD ise dünyadaki en önemli doğalgaz üreticisi ülkeler arasında yer alır.

DEVAMINI OKU
Endüstriyel Gaz Tesisatı İçin Bize Ulaşın
Yaptığımız Çalışmalardan Refaranslar

KAZAN DAİRELERİ

Kaskad kazan daileri

Standart ve çatıda kazan dairesi uygulamaları

Doğalgaz bacaları projeleri

Projelendirme ve tesisat uygulamaları

RADYANT ISITICILAR VE DİĞER ÖZEL CİHAZLAR

Ortam ısıtmalarında çok çeşitli endüstriyel cihazlara göre tesisat dizayn ediyoruz.

YEMEKHANELER, İMALATHANELER, FIRINLAR...

İmalathanelerinizde tüm cihazlara uygun basınç ve debide yatırım ve işletme maliyeti uygun dizayn yapıyoruz.