0
5
4

Havalandırma Projesi Nedir?

İnsanlığın varoluşundan beri insan yapısının belli bir solunma ihtiyaç duyması hep öncelik olmuştur. Hatta sadece insanlar değil yeryüzündeki çoğu canlı solunuma ihtiyaç duyar. Aynı şekilde çoğu canlı solunumlarını tam yapabilmek için orantılı miktarda oksijene ihtiyaç duyarlar. Oksijen olmayan ya da oksijenin düzensiz olduğu ortamda ise sağlıksız bir duruma düşerler. Bu durumda insanlar havalandırma sistemlerine ve bu sistemleri hayata geçirmek için havalandırma projelerine ihtiyaç duyarlar. Bu yazımızda havalandırma projesinin ne olduğunu ve havalandırma projesinin neleri içerdiğine bir göz atacağız.

Havalandırma sistemleri insanların kapalı ortamlardaki solunum sıkıntılarını giderebilmek ve kötü havayı azaltıp oksijen miktarını artırarak sağlıklı bir solunum yapmalarını sağlamak için bulunmuş sistemlerdir. Günümüzde işçi ve insan sağlığı gibi ciddi sorunlar nedeni ile havalandırmanın önemi bir kez daha kanıtlanmış ve artık çok daha fazla önem verilmeye başlanmıştır.

Asıl önemli olan kapalı ve kötü hava oluşturabilecek ortamlarda kaliteli ve yeterli havalandırma sistemleri kullanmaktır. Bunu yapabilmek için belirli mekanik hesapların ve belirli havalandırma hesaplarının yapılması gereklidir. Bu hesapların yapılabilmesi için ise makine mühendislerine ihtiyaç vardır. Makine mühendisleri bu havalandırma hesaplarını yapıp ortamın mimari projesi üzerine havalandırma projesini çizerler. Burada önemli olan makine mühendisi kişinin makine mühendisleri odasından onayını almış ve bu işte tecrübe edinmiş olmasıdır.

Tüm bunlara ek olarak havalandırma tesisatında devlet tarafından belirtilen belirli yönetmelikler ve standartlar vardır. Tüm hesaplar yapılırken bu yönetmeliklere ve standartlara uyulması gereklidir. Örneğin bir hastane ile bir otoparkın havalandırması arasında büyük farklar vardır. Hastane çok daha yüksek ve çok daha fazla devirli havalandırma isterken otopark daha düşük isteyecektir.

Havalandırma projeleri toplam 2 kısma ayrılır. Bunlardan ilk ruhsat ve ikincisi uygulama projeleridir. Ruhsat projelerinde detaylara çok takınılmaz ve direk olarak devlet tarafından onay alınmaya çalışılır. Uygulama projelerinde ise tam tersine detaylar çok ön plandadır ve asıl amacı tesisatı uygulayacak olan mühendislere işin tamamını planlı bir şekilde anlatmaktır. Proje sayesinde havalandırma tesisat taahhüt ya da uygulama işi tam olarak ortaya çıkarılacaktır. Aslında daha da önemlisi havalandırma tesisat projesinde tüm plan göz önünde olacak ve bir hata olursa önceden fark edilecektir.

Bu yazımızda havalandırma tesisatı projesinin nedenli önemli olduğunu vurguladık. Günümüzde hala belirli işletmeler bu projeyi es geçmekte ve havalandırma kısmını düşünmemektedirler. Maliyeti her ne olursa olsun ciddi havalandırma insan sağlığını önemli yönde etkileyecek ve buda ileride daha kaliteli iş kaynakları ve daha sağlıklı çalışanlar ortaya çıkartacaktır.

DEVAMINI OKU
Havalandırma Tesisatı İçin Bize Ulaşın

3 BOYUTLU TASARIM

Projelerinizde talep durumunda 3 boyutlu tasarım yapıyor, bu şekilde tavan uygulamalarınızda imalatı önceden görebilme imkanı ile estetiği ve tekniği yakalamış oluyorsunuz.

UYGUN PROJELER

Projelerinize hem ekonomik hem de ergonomik çözümler sunuyoruz.

Detaylı çalışmalarımız ile siz müşterilerimize hızlı ve güvenilir hizmet sunuyoruz.

PROJE ÇEŞİTLERİMİZ

Fabrikalar, idari kamu binaları, konutlar, düğün salonları, imalathaneler, depolar, marketler, spor salonları,havuzlar…. daha bir çok alanda sizlere hizmet veriyoruz.