Sıhhi Tesisat Projesi Nedir ? Neden Gereklidir ?

Sıhhi tesisat bir yerleşim alanında ki pis su ve temiz su boru ve tesisat altyapısını kasteder.Sıhhi tesisat çok önemlidir çünkü hemen hemen her yerleşim yerinde sıhhi tesisat olur.Endüstriyel alanlarda, konutlarda, hastanelerde, fabrikalarda kısaca aklınıza gelebilecek çoğu yerde vardır.

Sıhhi tesisat içerisinde önemli 2 damar vardır.Bunlardan ilki pis su ve ikincisi ise temiz sudur.

Pis su lavabolardan gelen, pisuvarlardan gelen, tuvaletlerden gelen suyu atmak için kullanılan tabirdir.Pis su tesisat sayesinde bu sular ve atıklar kanalizasyonlara bağlanır.

Temiz su ise ana barajlardan gelen suyu yerleşim içerisine basmak anlamına gelir.Musluklardan akan sular buna örnek verilebilinir.

Neden sıhhi tesisat projesi çizilmesi gereklidir ?

Sıhhi tesisat projesi olmadan belediyelerden ruhsat alınması imkansızdır.Ruhsat almadan ise yerleşim yerine sıhhi tesisat uygulanması mümkün değildir.Sıhhi tesisat projesi çizilerek ilk olarak ruhsat aşaması tamamlanır.Daha sonrasında sıhhi tesisat uygulama projesi çizilerek sıhhi tesisat yapılacağı zamanki planlar ve hesaplar ortaya konur buna göre tesisat işi tamamlanır.

Sıhhi tesisat projesi nasıl çizilir ?

Makine mühendisleri odasından onaylı makine mühendisleri tarafından çizilebilen sıhhi tesisat projesi için pis su ve temiz su gibi hesapları iyi bilmek gereklidir.Bu aşamadan sonra autocad yada farklı özel tesisat programları yardımı ile proje çizilir. Tabi ki de proje çizilirken sıhhi tesisat proje hazırlama esaslarına uyulması gerekmektedir.

Sıhhi tesisat projesi kapsamı:

  • Temiz su projesi
  • Pis su projesi
  • Yağmur suyu projesi
  • Hidrofor hesabı
  • Sığınak projesi
  • Asansör Avan projesi(Trafik hesabı)
  • Isı yalıtım Projesi

Bazı özel projelerde daha farklı peyzaj, kanalizasyon gibi bir çok kalemden oluşan sıhhi tesisat projeleri öncesinde önemsenmeyen ama ilerde en çok baş ağrıtan iş koludur.

Tavsiyemiz Ruhsat projesi aşamasında öncelikle işi ehline vermek, küçük maliyet hesapları yapıp bugün kazanıp yarın daha büyük zarar etmemek.

Mimari, Statik, Elektrik gibi diğer proje kalemleri ile eş güdümlü olarak proje aşamasında sorunları tespit edip yarın kolon kiriş delmek zorunda kalmamak ta önemlidir.

 

DEVAMINI OKU